Varšuva ir Kijevas perspėja dėl „Nord Stream 2“ grėsmių Vidurio Europai

Įkelta 2021/07/22

Ukrainos ir Lenkijos užsienio reikalų ministrai trečiadienį pareiškė, kad kontroversiškas rusiškų dujų eksporto vamzdynas „Nord Stream 2“ sukėlė naujų „politinių, karinių ir energetinių grėsmių“ Ukrainai bei Vidurio Europai.

Bendrame pareiškime ukrainiečių diplomatijos vadovas Dmytro Kuleba ir jo kolega iš Lenkijos Zbigniewas Rau (Zbignevas Rau) pasmerkė sprendimą nutraukti nesutarimus dėl baigiamo tiesti dujotiekio.

„Toks sprendimas sukūrė papildomų politinių, karinių ir energetinių grėsmių Ukrainai ir Vidurio Europai apskritai“, – pareiškė ministrai.

Anksčiau trečiadienį Jungtinės Valstijos ir Vokietija pasiekė susitarimą dėl „Nord Stream 2“, kurio sąlygos numato, kad Rusijai gali būti taikomos sankcijos ir kad bus siekiama išsaugoti dujų tranzitą per Ukrainą.

Kremlius savo ruožtu pareiškė, kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ir Vokietijos kanclerė Angela Merkel yra „patenkinti“, kad dujotiekis jau beveik baigtas tiesti.

Tuo metu Vokietija sakė, jog pasinaudos visais svertais, kad įtikintų Rusiją iki 10 metų pratęsti dujų tranzito per Ukrainą sutartį, turinčią pasibaigti 2024-ųjų pabaigoje.

Berlynas taip pat pažadėjo Kijevui milijardo dolerių (apie 850 mln. eurų) fondą, kurio pinigai būtų skirti Ukrainos žaliosios energetikos plėtrai, taip mažinant priklausomybę nuo Rusijos, pranešė Vašingtonas.

Tačiau D. Kuleba ir Z. Rau pareiškė, kad jų šalys dirbs su savo sąjungininkėmis kovodamos su dujotiekio paleidimu, kol bus išspręsta dabartinė krizė.

Jie taip pat sakė, kad dabartiniai Vakarų pasiūlymai neatrodo pakankami siekiant minimizuoti rusiškų dujų eksporto vamzdyno keliamas grėsmes.

„Mes raginame JAV ir Vokietiją tinkamai reaguoti į saugumo krizę mūsų regione, kurios vienintelė naudos gavėja yra Rusija“, – sakoma bendrame pareiškime.

Atskirai Lenkijos užsienio reikalų ministerija parašė tviteryje, kad „Nord Stream 2“ yra „politinis projektas, keliantis grėsmę ne tik Ukrainos, bet ir ES saugumui“.

 

Rūta Androšiūnaitė

Straipsnio autorius: BNS / „Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS" sutikimo draudžiama".