Sidnėjuje prieš karantiną nusiteikę protestuotojai susirėmė su policija

Įkelta 2021/07/24

Tūkstančiai prieš karantiną nusiteikusių protestuotojų šeštadienį susirinko dviejuose didžiausiuose Australijos miestuose, o Sidnėjuje po susirėmimų su policija dešimtys asmenų buvo sulaikyti.

Žmonėms, nepatenkintiems jau mėnesį trunkančiu karantinu, išėjus į Sidnėjaus gatves, į policijos pareigūnus buvo svaidomi vazonai ir vandens buteliai.

Melburne tūkstančiai protestuotojų užplūdo gatves po ankstyvą popietę surengto susibūrimo prie valstijos parlamento, pranešė vietos žiniasklaida.

Demonstrantai, kurių dauguma nedėvėjo apsauginių kaukių, nepaisydami taisyklių dėl nebūtinų kelionių ir viešų susirinkimų surengė protestą praėjus dienai po to, kai australų pareigūnai užsiminė, kad apribojimai gali likti galioti iki spalio.

„Esu visiškai pasibjaurėjusi šiandien į miestą išėjusiais neteisėtais protestuotojais, kurių savanaudiški veiksmai pakenkė mūsų visų saugumui“, – sakoma Naujojo Pietų Velso valstijos, kur įsikūręs Sidnėjus, premjerės Gladys Berejiklian (Gledis Beredžiklian) pareiškime.

„Protestuotojai pademonstravo visišką panieką savo bendrapiliečiams, kuriems šiuo metu yra labai sunku“, – pridueiama jame.

Sidnėjaus policija sakė, kad reaguodama į protestą pradėjo „didelio masto viešosios tvarkos palaikymo operaciją“.

Šimtai policijos pareigūnų sureagavo į protestą Sidnėjuje. Keli demonstrantai iš minios buvo išvesti su antrankiais. Policija pranešė, kad skyrė beveik 100 baudų ir areštavo 57 žmones.

Melburno policija nurodė sulaikiusi šešis žmones.

Naujojo Pietų Velso policijos ministras Davidas Elliotas (Deividas Eliotas) sakė, kad detektyvų komanda peržiūrės filmuotą medžiagą iš protesto ir sieks nustatyti ir patraukti atsakomybėn kiek įmanoma daugiau nusižengusių žmonių.

„Tai, ką matėme šiandien Sidnėjuje, deja, yra kažkas, ką esame matę [kituose] miestuose ir kam nepritariame“, – po protesto žiniasklaidai sakė D. Elliottas.

„Žinote, gana aišku, kad Sidnėjus irgi neturi imuniteto idiotams“, – pridūrė jis.

Ministras taip pat sakė manąs, kad šeštadienio protestas lems COVID-19 atvejų šuolį, ir paragino visus jo dalyvius išsitirti dėl infekcijos ir izoliuotis.

Organizatoriai praminė savo protestą „laisvės“ eitynėmis ir reklamavo jį socialinių tinklų puslapiuose, dažnai naudojamuose skleisti dezinformaciją ir sąmokslo teorijas apie vakcinas.

Protestuotojai su savimi turėjo plakatų ir transparantų su užrašais „Pabusk, Australija“ ir „Išvalykit pelkę“, matytais ir kitose panašiose demonstracijose užsienyje.

Sidnėjuje – 5 mln. gyventojų turinčiame mieste, kuris stengiasi suvaldyti delta atmainos protrūkį, – protestų metu skraidė sraigtasparniai.

Panašūs susibūrimai buvo planuojami ir kituose miestuose.

Nacionalinio parlamento narys iš Sidnėjaus Stephenas Jonesas (Stivenas Džounsas) pasmerkė protestuotojus pavadinęs juos „savanaudžiais, beatodairiškais idiotais“.

„Niekas nenori būti karantine. Būtent taip jis ir tęsiamas“, – teigė jis.

Policija sakė palaikanti „žodžio ir taikių susirinkimų laisvę, bet šiandienos protestas pažeidžia dabartines visuomenės sveikatos taisykles dėl COVID-19“.

Naujojo Pietų Velso valstija, kurios sostinė yra Sidnėjus, šeštadienį pranešė apie 163 naujus COVID-19 atvejus, o nuo praėjusių metų pradžios bendras jų skaičius siekia 7 462.

Australijai daugiausia pavyko išvengti masinio viruso plitimo bendruomenėse per pirmuosius pusantrų metų nuo pandemijos pradžios, tačiau dabar keliuose miestuose, kur gyvena maždaug pusė iš 25 mln. šalies gyventojų, galioja karantinas.

Šalyje auga pyktis dėl apribojimų, kurių dažnai laikomasi tik iš dalies, ir dėl konservatyvios vyriausybės nesugebėjimo parūpinti pakankamai vakcinų.

Pilnai paskiepyti tėra 11 proc. Australijos gyventojų.

 

Rūta Androšiūnaitė

Straipsnio autorius: BNS / „Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS" sutikimo draudžiama".