Šiaurės Airijoje dviem asmenims pareikšti kaltinimai dėl žurnalistės nužudymo

Įkelta 2021/09/17

Šiaurės Airijoje penktadienį du asmenys stos prieš teismą dėl kaltinimų žurnalistės Lyros McKee (Lairos Maki) nužudymu.

Žurnalistė buvo nužudyta 2019-ųjų balandį, kai nušvietinėjo riaušes Šiaurės Airijoje.

29 metų L. McKee buvo nušauta į galvą šalia policijos automobilio per proairiškų respublikonų ir policijos susirėmimus Londonderyje – antrame pagal dydį šios Jungtinės Karalystės provincijos mieste.

Šiaurės Airijos taikos procesui įnirtingai besipriešinanti disidentų respublikonų grupuotė „Naujoji IRA“ (New IRA) prisiėmė atsakomybę už žurnalistės nužudymą. Grupuotė pareiškė, kad L. McKee „tragiškai žuvo stovėdama greta priešo pajėgų“.

Žurnalistės žūtis išprovokavo pasipiktinimo bangą Šiaurės Airijoje ir raginimus politikams atkurti tuo laikotarpiu suspenduotą provincijos vyriausybę, kurioje valdžia dalijosi besivaržančios Šiaurės Airijos politinės jėgos.

Penktadienį prieš teismą stosiantys 21 ir 33 metų amžiaus vyrai taip pat kaltinami šaunamojo ginklo ir šaudmenų laikymu turint tikslą sukelti pavojų kitų žmonių gyvybei, padegamųjų bombų laikymu ir panaudojimu, padegimu.

Šie du vyrai buvo sulaikyti kartu su dar dviem asmenimis trečiadienį ryte Londonderyje, respublikonų vadinamame Deriu.

Trečiam sulaikytam asmeniui, 20 metų jaunuoliui, pareikšti kaltinimai dėl dalyvavimo riaušėse ir padegamųjų bombų turėjimo bei panaudojimo.

Ketvirtas trečiadienį ryte sulaikytas asmuo, 19-metis vaikinas, buvo paleistas į laisvę, kol tęsiamas tyrimas.

Visi trys asmenys, kuriems buvo pareikšti kaltinimai, stos prieš teismą Londonderyje vaizdo ryšiu, ketvirtadienį vėlai vakare informavo Šiaurės Airijos policijos tarnyba.

Vasarį tyrėjai dėl L. McKee nužudymo kaltinimus taip pat pareiškė 52 metų vyrui.

Policija taip pat patvirtino, kad per kratas Londonderyje surastas šautuvas yra būtent tas ginklas, iš kurio buvo nušauta L. McKee.

 

Rūta Androšiūnaitė

Straipsnio autorius: BNS / „Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS" sutikimo draudžiama".