Nyderlandų premjerui iškilo pavojus būti pagrobtam nusikalstamų gaujų

Įkelta 2021/09/28

Nyderlandų policija sustiprino ministro pirmininko Marko Rutte (Marko Riutės) apsaugą, iškilus nuogąstavimų, kad narkotikų prekeivių gaujos galimai nusitaikė jį pagrobti, pirmadienį pranešė vietos žiniasklaida.

Dėl M. Rutte, kuris mėgsta važinėti dviračiu, saugumo buvo susirūpinta, kai buvo nužudyti iškilus žurnalistas ir teisininkas, susiję su viena didele byla dėl organizuoto nusikalstamumo.

54 metų centro dešiniųjų pažiūrų premjeras buvo sekamas „stebėtojų“, susijusių su narkotikų kontrabandininkų gauja, praminta „Mocro Mafia“, pranešė dienraštis „De Telegraaf“ ir keli transliuotojai.

M. Rutte atsisakė komentuoti šiuos pranešimus, atėjęs pėsčiomis į parlamentą dalyvauti jau seniai vykstančiose derybose dėl koalicijos.

„Nieko nesakysiu apie saugumą arba apsaugą“, – pareiškė jis.

M. Rutte kanceliarija, Nyderlandų nacionalinis saugumo ir kovos su terorizmu koordinatorius bei nacionalinė prokuratūra taip pat atsisakė komentuoti.

„Neturiu galimybės komentuoti. Niekada nekomentuojame reikalų, susijusių su saugumo priemonėmis“, – naujienų agentūrai AFP sakė M. Rutte biuro atstovas.

Olandų kraštutinių dešiniųjų lyderis Geertas Wildersas (Gertas Vildersas), kuriam pačiam dėl grasinimų nužudyti yra paskirta visą parą budinti apsauga, sakė, kad šios naujienos yra „baisios“.

„Niekam to nepalinkėtum. Stiprybės, ministre pirmininke Rutte“, – per „Twitter“ parašė G. Wildersas, nors šiaip jis yra griežtas premjero kritikas.

„Matomos ir nematomos priemonės“

M. Rutte garsėja pomėgiu važinėtis dviračiu Hagoje. Jis kartais taip vyksta net ir į susitikimus su Nyderlandų karaliumi ir užsienio lyderiu. Tokiais atvejais paprastai nebūna matoma kokių nors ypatingų premjero apsaugos priemonių.

Tačiau „De Telegraaf“ rašė gavęs „signalų, jog jis [M. Rutte] gali būti atakos arba pagrobimo taikinys“. Pasak dienraščio, „įtartini“, žmonės, kaip žinoma, palaikantys ryšius su „Mocro Mafia“, buvo pastebėti netoli premjero skirtingu laiku ir įvairiose vietose.

Panašūs „stebėtojai“, kaip manoma, prisidėjo prie liepą įvykdyto olandų kriminalinių naujienų žurnalisto Peterio R. de Vrieso (Piterio de Fryso) nužudymo, taip pat kai 2019 metais buvo nužudytas advokatas, dirbęs su liudytoju byloje, iškeltoje „Mocro Mafia“ vienam numanomam vadeivai, pridūrė leidinys.

„Tai sukėlė tokį didelį nerimą saugumo tarnyboms, kad buvo sustiprinta jo apsauga“, – visuomeninei televizijai NOS sakė „De Telegraaf“ žurnalistas Mickas van Wely (Mikas van Velis).

Į M. Rutte apsaugos komandą buvo paskirta specialiai parengtų policijos pareigūnų iš Nyderlandų karališkosios ir diplomatinės apsaugos tarnybos. Jie turi užtikrinti apsaugą „matomomis ir nematomomis priemonėmis“, rašo „De Telegraaf“.

Po P. R. de Vrieso nužudymo olandų tarnybos žadėjo sugriežtinti kovą su nusikalstamumu.

Šis žurnalistas prieš išpuolį buvo pagrindinio valstybės liudytojo Nabilo B. patarėjas ir patikėtinis, nagrinėjant bylą prieš Ridouaną Taghi (Riduaną Tagį), kuris yra apibūdinamas kaip ieškomiausias nusikaltėlis šalyje ir vienas pagrindinių „Mocro Mafia“ vadeivų.

Šios gaujos pavadinimas susijęs su faktu, kad dauguma jos narių yra kilę iš Maroko arba Antilų.

Nyderlandai seniai garsėja pakantumu marihuanai, bet pastaruoju metu šalis patiria reikšmingų rūpesčių dėl nusikaltimų, susijusių su narkotikais. Vienos policijos profsąjungos vadovas šalį neseniai netgi pavadino „narkovalstybe“.

 

Raimondas Čiuplys

Straipsnio autorius: BNS / „Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS" sutikimo draudžiama".