Mažus pramoginius laivus siūloma leisti vairuoti išklausius instruktažą

Įkelta 2021/09/26

Seime skinasi kelią idėja mažus pramoginius laivus leisti vairuoti laivavedžio kvalifikacijos pažymėjimo neturintiems žmonėms, jei jie bus išklausę tam būtiną instruktažą.  

Seimas šią savaitę po pateikimo balsų dauguma priėmė svarstyti tokias dešimties  Seimo narių parengtas Vidaus vandenų transporto kodekso pataisas.

Vienas pataisų iniciatorių, Ekonomikos komiteto pirmininkas konservatorius Kazys Starkevičius Seime teigė, kad pakeitimais siekiama supaprastinti mažų laivelių nuomą.

„Kad išklausius instruktažą, būtų galima vairuoti laivelius be didelių kelių mėnesių kursų. (...) Prancūzijoje galima ir didelius laivus išsinuomoti, išklausius instruktažą. Žinant, koks yra intensyvumas upėse Prancūzijoje ar kitose šalyse, pas mus tų laivelių nėra tiek daug. Saugumo instruktažas būtų privalomas, aišku, nuo 18 metų, kad paaugliai negalėtų jų vairuoti“, – teigė K. Starkevičius. 

„Dar dirbdamas ministru (žemės ūkio ministru 2008–2012 metais – BNS), pakeičiau taisykles, kad jaunuoliai nuo 14 metų lauke galėtų dirbti su traktoriais. Nebuvo nė vieno įvykio, kad jie būtų ką nors pažeidę“,  – pridūrė jis. 

„Valstiečių“ frakcijos narės Ligitos Girskienės įsitikinimu, leisti 18-mečiui vairuoti motorinį pramoginį laivą be licencijos yra nesaugu, o „darbietis“ Artūras Skardžius piktinosi, kad tokiais pakeitimais bus didinama vandens telkinių tarša. 

„Galvės ežere plaukioja laivas su rusiško tanko T72 varikliu. Kiek jis degina šio kuro ir visiems yra dzin. Su tais didžiuliais varikliais. Nėra ten reglamentuota. Plaukioja ant platformų klojimai pastatyti taip pat su vidaus degimo varikliais“, – kalbėjo A. Skardžius.

Socialinių reikalų ir darbo komiteto narys socialdemokratas Algirdas Sysas taip pat teigė skeptiškai žiūrintis į laivų vairavimą be patirties.

„Neleidžiama vairuoti mašinos be teisių, tai ir čia yra techninė priemonė, kuri gali sužeisti kitą“, – tvirtino parlamentaras.

Seimo teisininkams pataisa sukėlė abejonių, ar nepraėję atitinkamų mokymų žmonės sugebės saugiai valdyti asmeninius laivus, nesukeldami grėsmės kitiems asmenims ir sau.  

Dabar pataisas dėl galimybės mažus laivus vairuoti tik išklausius instruktažą Seimas toliau svarstys, kai gaus komitetų išvadas. 

 

Sniegė Balčiūnaitė

Straipsnio autorius: BNS / „Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS" sutikimo draudžiama".