Laimės pojūtis: įsiklausyk kaip skamba tyla

Įkelta 2021/02/16

     Dar niekada žmogus nepažinojo savęs taip mažai, kaip šiandien. Kai tuo tarpu žinių apie žmogų niekada nebuvo tiek daug ir dar niekada jos taip neužgožė paties žmogaus. Mes apsupti neaprėpiamais informacijos kiekiais. Į bet kokį klausimą spustelėję keletą mygtukų galime gauti atsakymą. Mirgėte mirga begalė patarimų kaip laimingai gyventi, kaip sveikai maitintis, kaip auginti vaikus, kada skirtis. Galima rasti informacijos kaip tapti sėkmingais ir turtingais, kaip atsikratyti nerimo ir baimių, kokia sienų dažų spalva šiemet madinga, kokias knygas vertėtų perskaityti ir kokia liga galimai jau sergame.

     Tai kuria nuolatinio maratono bėgimo pojūtį, nes jei valgai vien mėsą, atsiranda galimybė padidėti cholesterolio kiekiui, gali užsikimšti kraujagyslės ir žmogus greitai „pakrato“ kojas. Jei negeri vandens, kol inkstai neišsipučia kaip balionai, tai rizikuoji tiesiog dehidratuoti, pavyzdžiui, viduržiemį. Jei užriksi ant vaikų, tai Tau gresia perdegimo sindromas. Ir taip be atvangos. Be sustojimo. Tai kraujagyslės gali sprogti vieną mielą dieną jau vien nuo nerimo, kad nespėji, kad nejauti pulso arba, kad kažką nuolatos darai ne taip.

     O ką iš tikrųjų žinome apie save? Be tų prakeiktų pamokymų, šiurpinimų ir patarimų. Kas esate iš tikrųjų kai liekate vieni su savimi? Ar liekate? O gal rankos tiesiasi link televizoriaus pultelio? Lietuvos statistika vengia laimės pojūčio duomenų. Mūsuose niekaip neišeina suprasti, kad laimės pojūtį suteikia, ne pašalpų ar papildomų išmokų skyrimas, o žmonių psichinė būklė. Ar esate girdėję, kad nors vieni politikai prieš rinkimus žadėtų, jog stengsis padidinti piliečių laimės pojūtį? Greičiausiai, negirdėjote.

     Yra atliktas bandymas su žiurkėmis. Vienos buvo įleistos į dirbtinai sukurtą žiurkiškai komfortišką pasaulėlį, kitos į įprastinį, kuriame buvo ir nepatogumų ir nepritekliaus požymių. Taigi, tos komforte besimaudančios žiurkės, ėmė kariauti, draskytis ir pjauti viena kita. Tos, kur gyveno kukliau, prisitaikė ir ganėtinai ramiai leido savo dieneles bei nakteles. Remiantis eksperimento rezultatais, galima įžvelgti sąsajas ir su žmonių gyvenimais. Ne finansinis, ar tiesiog materialus komfortas užtikrina asmens laimę. Pirmiausia, reikia pažinti save tam, kad suvokti tikruosius savo poreikius. Tada naudoti suteiktas prigimtines savybes arba augintis trūkstamas, kad tuos poreikius patenkinti. Atsakymus į didžiąją dalį klausimų, žmogus gali surasti savyje. Ir tikrai nereikia kimšti į galvą informacijos, kuri nebūtina ar jos neišeina panaudoti.

     Visame pasaulyje žymus savo išminties kupinomis knygomis brazilų rašytojas Paulas Coelho, yra pasakęs: „Kai nebeturėjau ko prarasti, gavau viską. Kai lioviausi būti tuo, kuo buvau, atradau save. Kai pažinau pažeminimą ir vis dėlto ėjau pirmyn, supratau, kad galiu laisvai pasirinkti savo likimą.“

     Nespoksokite į tuos televizorius. Nealinkite savęs žiūrėdami jau dešimtis metų rodomą, vis tą patį kovinį filmą. Visos žinių programos, kurios pamiršo sakyti tiesą. Kai lieka tik vienintelė gera naujiena apie pandų sugriaužtas bambuko šakeles zoologijos sode. Negyvenkite kitų sėkmės istorijomis. Netikėkite, kad visas pasaulis aplinkui Jus yra laimingesnis ir geriau gyvena nei Jūs patys, ir tada belieka tik nusprogti iš nevilties ir pavydo. Taip pat nesistenkite pavirsti pozityviais idiotais, kuriems ir užmintas jų augintinio kakutis yra mielas ir kvepia. Bet koks kraštutinumas ar dirbtinai iššaukta hipomanija nutrenks jus į bedugnę. Nesistenkite atitikti šiuolaikinių „šaunuolių“ standartų. Jie nuo niekada nesibaigiančių bėgimo maratonų apskritai yra susipykę su realybės jausmu ir gyvenimo skoniu. Nesivaikykite madų, kurkite save patys. Kantriai, po dalelę ir su meile. Pabandykite kasdien pažvelgti savo baimėms į akis. Įsivaizduokite jas Jums priimtinais pavidalais ir išlydėkite lauk pro duris. Nes žmonių bauginimas - sena valdymo priemonė. Nebijokite pabūti vieni. Patikėkite tai daug geriau ir naudingiau Jums patiems, nei makaluotis nuolatiniame erzelyje. Tyla taip pat skamba. Ir joje galima išgirsti save. Į nieką nesilygiuokite. Tam nėra jokio reikalo. Kiekvienas savaime puikus, toks koks yra. Ir kai surasite ramybės uostą savo viduje, protas nuskaidrės ir imsite aiškiai matyti viską, kas yra aplinkui. Ir kai vieną dieną nukreipsite žvilgsnį į tolį, ateis tas laimės pojūtis. Tyliai, be fejerverkų ir euforijos. Bet jis bus visaapimantis ir tikras.

Straipsnio autorius: TikoNeTiko.lt