Korupcijos tvaikas kultūros ministerijoje

Įkelta 2021/10/28

Akivaizdu, kad viešieji pirkimai vėl kvepia korupciniu skandalu. Nors suma nėra didelė, apie 11 tūkst. eurų, tačiau kaip ir automobilio vairuoti negalima nors truputį išgėrus, taip ir šioje situacijoje negalima truputį nusikalsti pasinaudojant bendrapartietiška padėtimi. Galima lengvai nuspėti šių baldų sandorio skandalą, tad kažkokio asmeninio ministro praturtėjimo šioje vietoje nepamatysime, tik negražų sandorį, nukreiptą į „savų“ žmonių ratą perkant baldus. Tai reiškia, kad naujų daiktų įsigijimui ir laimėtų viešų projektų įgyvendinimui yra toliau naudojamas pažinčių ratas į kurį ir yra nukreipiami finansiniai atsiskaitymai. Ir tai tik maža adata didelėje šieno kupetoje.

Ministro būsima kabineto vizualizacija pritrenkianti. Belieka sušukti: Dėmesio! Pažiūrėkit! Štai mūsų poniutės spalvingas buduaras, su staliukais, kėdutėmis, sofute, toršeriukais. Tiesa, dar ilgas stalas prie sienelės. Tai reprezentacinis ministro kabinetas! Paveldo objekte aukštomis lubomis su kandeliabrais! 

Tuo tarpu žmonės krapšto santaupas, kad pandemijos metu gautų bent privačias medicinos paslaugas, nes valstybės teikiamų kokybiškų sulaukti menka viltis. Liberalas puošiasi ir ruošiasi ministrauti dar ilgai? Kur matyta, kad žmogus perka naujus batus, kai dar seni yra visiškai nenešioti? Panaši situacija yra su ministro senais baldais, kurie yra keičiami į naujus iš išskaičiavimo. 

Sparčiai Lietuvoje brangstantis kuras, kylančios šildymo kainos ir artėjanti stipri finansinė, gal net globalinė krizė turėtų įjungti saugumo mygtuką nebūtinų daiktų įsigijimui. Tačiau yra pastebimi vis dažnesni sočių valdininkų pasišvaistymai mokesčių mokėtojų pinigais. Ir jau atrodo, kad turėjo užtekti šiai partijai brendžio dėžutės istorijos, o likusioms šimašinių milijonų skandalo, bet ne - vykdo neskaidrius sandorius toliau už mokesčių mokėtojų pinigus. Visa esmė slypi neturėjime savigarbos, sąžinės ir moralės. Kada nustosite naudoti trijų sakinių reklamą savo reitingams kelti? Didelė gėda ir nusivylimas! Spjūvis visiems kultūros ir Lietuvos žmonėms į veidą! Kur dingo sąžinė ir atsakingumas?

Labai nustebino kita medalio pusė, tai ministerijoje dirbančių žmonių baimė. Baimė kalbėti, baimė kažką blogo pasakyti prieš ministrą S. Kairį, o ne duok tu Dieve, pasidalinti istorija apie baldų įsigijimą. Ten dirbantys žmonės kaip patrakę bėgo nuo bandančio juos pakalbinti „ LNK“ žurnalisto Pauliaus Skučo. Ministerijoje jautėsi tarybinių laikų prakaito tvaikas, o darbuotojų akyse baimė netekti darbo. Nepaliko abejonių ir miesto sargu pasijutęs bei apsaugos darbuotojo sindromą turintis rūbininkas, kuris kaip piktas šuo amsėjo ant norinčių patekti pas Simoną Kairį. Vėliau į kompaniją įsijungė ir kancleris Rolandas Kvietkauskas, kuris išdidžiai susinėręs rankas ant pilvo, viešai visai Lietuvai porino apie metą senų baldų keitimui. Bėda tame, kad viso reportažo metu nebuvo nei pas vieną valstybės tarnautoją pokalbio iš sielos į sielą, kaip tik jautėsi pykčio ir nepasitenkinimo gaidelė jį kalbinusiam Pauliui, kartu ir visai Lietuvai. 

Nors jau ieškoma būdų kaip nutraukti abipusę sutartį baldų įsigijimui ir puiku, kad mūsų visų viešumas nugalėjo šį kartą. Tačiau taip skęsta viešai nebaudžiamų politikų reputacija, ypač, kai paisoma tik bendrapartiečių interesų.

 

Tomas Bartkus 

Straipsnio autorius: Tomas Bartkus