Kaip australai arabams kupranugarius pardavinėjo

Įkelta 2020/12/23

   Kupranugarių veisimas – viena seniausių ir labiausiai paplitusių verslo šakų Artimuosiuose Rytuose. Žinoma, jog iki XX a. vidurio Arabų Emyratų gyventojai vertėsi klajokline gyvulininkyste (veisiami kupranugariai), žvejyba, perlų rinkimu, karavanų kelių puldinėjimu.

   O kas sieja Australiją ir Saudo Arabiją? Tarp 1860 ir 1907 m. į Australiją buvo importuota apie 10 000 kupranugarių - daugiausia iš Palestinos ir Indijos. Tuomet kupranugariai buvo naudojami vietoj transporto priemonių keliaujant sausuma. XXI a. pradžioje australai pradėjo eksportuoti kupranugarius į Saudo Arabiją. Daugiau nei šimtas gyvūnų iš Australijos Darwin uostamiesčio buvo eksportuoti į Artimuosius Rytus.

   Šiuo metu Australijoje yra daugiau nei 500 tūkstančių kupranugarių, o kai kuriose žemyno vietose šie gyvūnai jau tampa trikdžiu. Anksčiau buvę dykumų gyvūnai, dabar užima vis didesnę ir didesnę laukinės gamtos dalį. Taigi, kupranugarių eksportas į kitas pasaulio šalis yra ne tik verslus, bet ir kupranugarių populiaciją mažinantis sprendimas.

   2004 m. duomenimis Jungtiniuose Arabų Emyratuose auginta 250 tūkst. kupranugarių, gauta 14,8 tūkst. tonų kupranugarienos bei 37,4 tūkst. tonų kopranugarių pieno. Šiuo metu į Artimuosius Rytus ir Egiptą yra eksportuojama apie 300 kupranugarių per savaitę. Ten kupranugarių mėsa ir pienas yra vertinami ir plačiai naudojami produktai.

   Centrinės Australijos kupranugarių pramonės asociacijos vadovas Peter Seidel atskleidė, jog Saudo Arabija kupranugarius iš Australijos importuoja dėl mėsos produkcijos. Saudo Arabijoje gyvūnai yra veisiami ūkiui ir lenktynėms. Be to, kasmet tūkstančiai kupranugarių yra nužudomi piligriminės kelionės į Meką metu.

   Anksčiau Saudo arabai kupranugarius importuodavo iš šiaurės Afrikos, tačiau dėl sausrų ir ligų sukelto politinio nestabilumo buvo pradėta ieškoti kitų patikimesnių partnerių. Australija – viena musulmoniškų pasaulio vietų, kurioje kupranugariai vertinami. Kitas Saudo Arabijos taikinys – Indonezija, dėl didelio musulmonų skaičiaus populiari musulmoniškomis tradicijomis. Taigi siekiama, jog kupranugarių verslas klestėtų ir čia.

   Na o kupranugarių pienas ir mėsa - mums svetimi ir greičiausiai niekada neragauti produktai, kuriuos gana plačiai naudoja Jungtinių Arabų Emyratų gyventojai. Artimųjų Rytų atstovai teigia, jog kupranugarių pienas yra praturtintas vitaminu C ir kitomis maistingomis medžiagomis bei yra sveikesnis nei karvių ar ožkų pienas. Visgi toks pienas turi savo kainą: paprastai yra 2-3 kartus brangesnis už karvės pieną.

Straipsnio autorius: tikonetiko.lt