,,Moterys nėra tobulos, bet yra neginčijamai geresnės nei vyrai“

Įkelta 2020/12/10

   Moteris. Ką slepia šis žodis?

   Pasak Biblijos, moteris buvo sukurta iš vyro tam, kad palaikytų vyrui draugiją, kad šis nebūtų vienišas. Moteris turi pasižymėti paklusnumu vyrui, klausyti vyro žodžio, nes vyras jai viešpatauja. Tačiau tas, kas randa gerą žmoną, randa laimės ir Viešpaties palankumą. Ji yra daug vertingesnė už perlus. Vyro širdis visiškai pasitiki ja ir jo namuose netrūks pelno. Moteris lyg prekybininkų laivas parūpina maistą iš toli. Ji keliasi anksti rytą, paruošia maisto šeimai ir paskiria tarnaitėms darbą. Ji apžiūri lauką, jį nuperka ir savo rankų pelnu užveisia vynuogyną. Ji susijuosia jėga, sustiprina savo rankas. Ji supranta, kad jos darbas vertingas; jos žiburys negęsta naktį. Ji apsirengusi stiprybe ir grožiu, linksmai žiūri į ateitį. Ji kalba išmintingai ir ant jos liežuvio švelnus pamokymas.

   Kiek daug šv. Rašte gražių epitetų apie moterį: ji stipri, tvirta, versli, graži, optimistė. Ši nepaneigiama tiesa buvo užmiršta daugelį šimtmečių, kuomet moteris laikyta prastesne ir ne tokia vertinga kaip vyras. Jau XIV a. Christine de Pizan parašė knygą „Knyga apie Damų miestą”. Na, o 1622 m. prancūzė Marie de Gournay išleido knygą „Moterų ir vyrų lygybė“ ir tai buvo tik pradžia dėl moters teisių įtvirtinimo pasaulyje. Vienas didžiausių pasiekimų kovojant dėl moterų teisių – 1993 m. įvykusi Jungtinių tautų Žmogaus teisių konferencija, kurios metu smurtas prieš moteris pripažintas kaip žmogaus teisių pažeidimas. Moterų lygių teisių pradžia galima laikyti 1890 metų aktą, tačiau tik 1920 metais dėl Konstitucijos pakeitimo moterų teisė balsuoti buvo suteikta nacionaliniu lygmeniu.

   Šiandien moterų padėtis visuomenėje yra pakankamai gera palyginus su ankstesnių šimtmečių vykdoma lyčių teisių politika. Šiandieninis pasaulis yra pakankamai atviras ir tolerantiškas kalbant apie moterų teises ir jų apsaugą.

   Visgi tobulėti dar yra kur. Pasak Baracko Obamos, moterys nėra tobulos, bet yra ,,neginčijamai geresnės“ nei vyrai. Tai galima pagrįsti tiek moksliniais tyrimais, tiek gyvenimiška patirtimi. Gerai žinoma, jog moterys yra emocingesnės, jautresnės, geba išreikšti emocijas. Be to, moterys yra apdovanotos motinystės instinktu, kuris skatina būti globėjiška, mylinčia ir priimančia. Vien tai, kad moteris gali išnešioti gyvybę ir ją dovanoti pasauliui yra stiprus pranašumas prieš vyrus. Juk tuo moterys yra panašios į Kūrėją: dovanoja ne tik gyvybę, bet ir kuria namų šilumą, išlaikydamos šeimą bei dvasinę pusiausvyrą joje.

   Moterų dvasinė stiprybė ir išmintis sunkių išbandymų metu pralenkia vyrų fizines jėgas. Sukurti tokie kūriniai kaip Antigonė neleidžia abejoti moters stiprybe. Antigonė stipri, drąsi, ryžtinga, o kartu jautri ir mylinti. Ji saugo tas vertybes, kurias ne žmogus, o dievai davė ir narsiai priešinasi neteisybei. Tai moters, kovojančios ne tik už savo, bet ir kitų gerovę pavyzdys.

   Dar ir šiandien turime puikių moters drąsos ir meilės pavyzdžių. Dalia Grybauskaitė – buvusi Lietuvos prezidentė. Galime ją vadinti stipria asmenybe dėl drąsos kalbėti apie sunkius ir svarbius dalykus, gebėjimą pasipriešinti kitų spaudimui, tvirtai išlaikyti savo poziciją ir išreikšti savo nuomonę. Tai puikus pavyzdys, jog moteris gali ir turi ateiti į valdžią. Ateiti ten, kur labiausiai reikia. Reikia ne tik tvirtumo ir griežto žodžio, bet meilės, švelnumo, supratimo.

    Garsių ir daug pasiekusių moterų Lietuvos visuomenėje netrūksta. Pradedant dar bręstančiomis ir savo stiprybę auginančiomis, baigiant garbaus amžiaus ir gausia patirtimi galinčiomis pasididžiuoti moterimis. R. Meilutytė – sporto pažiba plaukimo srityje, neginčijamo talento ir tvirtos valios pavyzdys. A. Adamkienė – prezidento V. Adamkaus žmona, ištikimybės, romumo ir išminties simbolis. Tuo tarpu meno ir kultūros srities atstovės, tokios kaip talentingoji D. Ibelhauptaitė, tarptautinį pripažinimą pelniusi pianistė Mūza Rubackytė, pasaulinio garso operos solistė Violeta Urmana, antropologė prof. Birutė Galdikas ir daugelis kitų ne tik garsina Lietuvos vardą, bet ir parodo, kokios neišsemiamos gali būti moters galimybės ir jos įnašas į pasaulį.

   Dar vienas svarbus aspektas dėl kurio moterys yra pranašesnės už vyrus – moters gebėjimas švelnumą suderinti su griežtumu. Juk sėkmė pasiekia mus tuomet, kai gebame suderinti atrodo visiškai priešingus dalykus. Ir kalbame ne apie trumpalaikę, vienos dienos ar metų, bet viso gyvenimo sėkmę. Ko daugiau bereikia norint taikos ir ramybės pasaulyje? Gal šlakelį moteriškos meilės ir išminties?

Straipsnio autorius: tikonetiko.lt