Norvegija turi gerą naujiena savo piliečiams

Įkelta 2020/10/04

   Norvegijoje atėjus rudeniui, artėja ir gripo sezonas. Gripas padidina plaučių uždegimo riziką, bei antibiotikų vartojimą. Be to, šiais metais svarbu vengti dvigubos infekcijos, užsikrėsti ir covid-19, ir gripu. Tad vakciną nuo gripo galima įsigyti vaistinėje - be gydytojo recepto.

   ,,Vaistinės pirmiausia nori prisidėti prie didesnio gyventojų skiepyjimo. Gripas gali būti rimta liga, ypač pagyvenusiems žmonėms ir žmonėms, sergantiems lėtinėmis ligomis, tokiomis kaip diabetas ir širdies ligos’’, - sako ,,Vitusapotek Årdal“ vaistininkė Karlsen Lilleby.

   ,,Yra daug norinčių pasiskiepyti prasidedant gripo sezonui. Daugelio vaistinių darbo laikas yra ilgesnis nei gydytojų ar savivaldybių tarnybų. Norvegijos vaistinės strategiškai įsikūrusios yra būtent ten, kur keliauja dauguma žmonių. Pas mus galite užsukti pasiskiepyti nuo 9:00 iki 15:00 darbo dienomis arba kitu laiku pagal susitarimą’’, - sako Karlsen Lilleby.

   Ji atkreipia dėmesį, kad už skiepą vaistinėje turi sumokėti net ir tie, kurie priklauso rizikos grupei.

   ,,Mūsų patirtis rodo, kad kai kurie žmonės noriai moka, kad patogiai ir greitai gautų vakciną, nereikalaujant papildomų apsilankymų poliklinikose ar ligoninėse, - pasakoja vaistininkė Norvegijoje.

   Dėl covid-19 vaistinės įvedė papildomas infekcijų kontrolės priemones, susijusias su šių metų vakcinavimu. Vaistinėje yra kruopščiai dezinfekuoja paviršiai, ypač kuriuos lietė klientai. Taip pat vaistinėje bus prašoma dėvėti veido kaukę.

   ,,Jei pykina, neikite į vaistinę. Šiais laikais ypač svarbu apie tai pagalvoti. Be to, karščiavimas yra ženklas, kad imuninė sistema jau dirba kovodama su infekcija. Todėl skiepijimą reikia atidėti’’, - priduria Karlsen Lilleby.

   Taisyklių pakeitimas, suteikęs vaistininkams teisę vakcinuoti žmones nuo gripo, įsigaliojo 2020 metų rugpjūčio pabaigoje.

   ,,Mūsų sveikatos personalas buvo nuodugniai apmokytas - tiek teoriškai, tiek praktiškai. Dabar mūsų personalą sudaro keturi darbuotojai, kurie tapo sertifikuotais skiepytojais. Todėl mes, „Vitusapotek Årdal“, esame gerai pasirengę padėti visiems, bei rizikos grupei priklausantiems žmonėms, norintiems pasiskiepyti nuo gripo’’, - sako vaistininkė Lilleby.

   Prieš skiepijimą turėsite atsakyti į kai kuriuos klausimus, be kita ko, kad išsiaiškintumėme, ar nesate rizikos grupėje, negalinčioje skiepytis. Be to, kiekvienas, pasiskiepijęs, po vakcinavimo turės palaukti vaistinėje mažiausiai 20 minučių.

   ,,Mes, kaip sveikatos priežiūros specialistai, turime ypatingą atsakomybę riboti infekcijos plitimą. Vaistinėse dirbantys darbuotojai susiduria su visų tipų klientais. - Tie, kurie serga lėtinėmis ligomis, ir tie, kurie gali būti užsikrėtę gripu’’, - sako Karlsen Lilleby.

Straipsnio autorius: Linda Marheim Watten. Redagavo: tikonetiko.lt