Britų trumpaplaukė katė

Įkelta 2021/05/28

Tavo nuomonė - Tavo galia.

Verta👍ar neverta👎įsigyti Bengalijos veislės katę?

Palik savo komentarą tiems, kurie nežino ką pasirinkti.

„Britų trumpaplaukė katė – trumpaplaukių kačių veislė. Bene populiariausia veislė Europoje.

Istorija

Britų trumpaplaukės katės išvestos XIX a. pabaigoje. To meto parodose dalyvaudavo vien britų turtuolių katės, atvežtos iš Rytų šalių. Visgi daugelis kačių mylėtojų laikė ir paprastas namines kates, kurios negalėjo parodose varžytis su egzotiškos išvaizdos Siamo ir kitų kačių pirmtakėmis, todėl nuspręsta išvesti grynai britišką veislę, kuri būtų lygiavertė liesoms trumpaplaukėms katėms iš Rytų. Veislininkų siekiamu idealu tapo tvirto angoros (persų kačių veislės pradininkės) kūno sudėjimo, bet trumpo plauko katė.

Buvo atrinktos masyvios naminės katės ir sukryžmintos su persų ilgaplaukėmis katėmis. Iš pradžių siekta, kad naujosios veislės katės būtų melsvos, nes tuo metu tai buvo madingiausia spalva.

Pradėjus vykdyti kačių atranką, 1871 metais jos pirmą kartą buvo pristatytos kačių parodoje.

Maždaug tuo pačiu metu skandinavai irgi stengėsi išvesti trumpaplaukių kačių veislę iš naminių kačių. Tačiau čia, priešingai nei Britanijoje ir kitose šalyse, veislininkai nemišrino naminių kačių su „persių“ pirmtakėmis. Taip siekta išsaugoti veislės grynumą. Dėl to kilo painiava. Europos katėms taikytas vienas standartas, tačiau trumpaplaukės, veisiamos Nyderlanduose, Vokietijoje ir kitur, nesiskyrė nuo britų kačių, tačiau į skandinavų kates panašios nebuvo.

Skandinavai nuolat įsiveždavo britų trumpaplaukių kačių ir dalyvaudavo parodose. Dvi veislės vertintos pagal tą patį standartą. Galiausiai Europos trumpaplaukių kačių augintojams įgriso ši situacija ir jie kreipėsi į kačių augintojų organizaciją, prašydami atskirti dviejų tipų veisles. Prašymas 1982 m. patenkintas. Nuo tada Europos trumpaplaukėmis katėmis vadinamos tik skandinaviško tipo katės. Mišrūnės su persų kačių protėviais pavadintos britų trumpaplaukėmis katėmis.

Ir šiandien, norint išsaugoti veislės tipą, britų trumpaplaukės katės poruojamos su persų ilgaplaukėmis.

Charakteris

Tai ramios, malonios katės. Pakančios, lengvai prisitaiko. Jaunikliai ir dvejų ar trejų metų amžiaus labai žaismingi, vėliau nurimsta, tampa nebe tokie judrūs. Britų trumpaplaukės katės gerai jaučiasi vienos, tačiau mėgsta bendravimą ir švelnumą. Jei yra labai nepatenkintos, tai parodo, tačiau nėra įkyrios. Daugumoje šios veislės katės nemėgsta būti nešiojamomis, bet lydi šeimininką ir būna šalia.

Dėl melancholiško būdo paprastai gerai sutaria su kitomis katėmis, šunimis ir vaikais. Svarbus ir tinkamas šių kačių auklėjimas.

Fizinės savybės

Britų trumpaplaukės, tai stambios katės, laikomos vienomis didžiausių tarp kačių. Šioje veislėje stipriai pasireiškia lytinis dimorfizmas, kai katinai yra pastebimai didesni ir platesni, negu patelės, ir jie sveria apie 4.1–7.7 kilogramus, nors būna ir gerokai sunkesnių egzempliorių, o katės 3.2–5.4 kg. Tokie katinai brandą pasiekia apie trečius-ketvirtus savo gyvenimo metus.

Šių kačių kūnas yra kresnas, nugara trumpa ir lygi, krūtinė gili, pečiai stiprūs, galva apvali, skruostikauliai putnūs, kaklas trumpas ir storas, nosis plati, trumpa, be įlinkio, smakras gilus ir tvirtas, o jo galiukas - vienoje vertikalioje linijoje su nosies galiuku. Ausys mažos, plačios ties pagrindu, toli viena nuo kitos, pastatytos 45% kampu, kad sutaptų su galvos kontūru. Akys didelės, apvalios. Kojos yra trumpos su apvaliomis letenomis. Uodega stora, buka, gana trumpa. Kailis trumpas, stangrus, pokailis turi būti tankus. Kailis skaitomas veislę formuojančiu faktoriumi ir visų felinologinių sistemų parodose, ekspertizės metu sertifikuotais teisėjais jam yra visumoje skiriama daugiausiai balų, net 35 iš 100.

Ši veislė pasižymi sunkiu skeletu, todėl reikalauja specialios mitybos, kurioje kalcio ir fosforo santykis suaugusioms katėms, būtų nuo 1,2 prie 1, o augančioms iki 1,6 prie 1, todėl nesubalansuotai maitinant, katės vystosi nepilnaverčiai. Taip pat teisinga mityba padės išlaikyti kailį geresnės formos.

Spalvos

Šiuo metu spalvų ir raštų yra priskaičiuojama virš 100“, - apie šią veislę rašo vikipedija.

Straipsnio autorius: TikoNeTiko / „Portalo TikoNeTiko informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „INFOTINKLAS" sutikimo draudžiama".