Ar covid-19 pakeis būsimų studentų norą tapti medikais?

Įkelta 2020/12/24

   Šiuo metu Lietuva yra pandemijos gniaužtuose – šalyje siaučia Covid – 19 virusas. Ne paslaptis ir ne naujiena, kad pirmosiose kovos su virusu fronto linijose stovi medikai. Nuo seno gerbiama mediko profesija šiuo metu yra ypač vertinga ir reikalinga. Vienintelis, gebantis susidoroti su šiuo metu visuomene užpuolusiu iššūkiu, yra medikas.

   Dabartinis medikų krūvis yra didžiulis, reikalaujantis ne tik fizinių, bet ir dvasinių jėgų. Noras nors per didžiąsias metų šventes praleisti daugiau laiko su artimaisiais gali taip ir neišsipildyti. O ką jau kalbėti apie riziką apsikrėsti siaučiančiu virusu. Atlyginimas taip pat ne visada motyvuoja dirbti šiandieninėmis sudėtingomis sąlygomis. Kita vertus, pareiga ir atsakomybė už žmonių gyvybių ir sveikatos išsaugojimą neleidžia nuleisti rankų. Taigi, šiuo metu mediko darbas yra itin pavojingas ir varginantis, ne visada sulaukiantis įvertinimo.

   O kaip reaguoja į tokią situaciją būsimi medicinos studentai? Ar jie išdrįstų stoti akis į akį su virusu ateityje užklupus panašiai pandemijai?

    Nepaisant pandemijos, 2020 m. LAMA BPO stojimo į aukštąsias mokyklas duomenimis, medicina ir odontologija vis dar išlieka prestižinėmis profesijomis. Tai įrodo skaičiai: apie 930 Lietuvos abiturientų (iš jų 290 patenka į valstybės finansuojamas vietas) šiemet pasirinko pirmu pageidavimu studijuoti valstybės medicinos mokslus. Patiriami sunkumai stebimi stojant į užsienio aukštąsias mokyklas, nes dėl pandemijos pasunkėjo migracijos galimybės. Pastebima ir tai, jog po karantino populiaresnės tapo kitos sveikatos mokslų programos – slauga, akušerija, kineziterapija, ergoterapija, burnos higiena.

   Grįžtant prie medicinos studijų, pasak prorektoriaus prof. K. Petrikonio, visų būsimųjų studentų skaičiai šiais mokslo metais turėtų išlikti be galimo „nubyrėjimo“. Iš viso yra apie 1000 pirmakursių, pasirinkusių bakalaurų ir vientisąsias studijas, apie 250 magistrų ir dar keli šimtai jaunų žmonių – iš užsienio. Užsieniečių susidomėjimas studijomis LSMU išliko toks pat, į kai kurias tradicines studijų programas stojančiųjų netgi padaugėjo. Dalis užsieniečių į universitetą rugsėjį neatvyko, tačiau pradėjo studijas nuotoliniu būdu. Beje, universitetas įsipareigojo užtikrinti tų, kurie studijuoja universitete, saviizoliaciją atvykus į Lietuvą. Kaip priklauso – 14 dienų.

   Vilniaus universiteto (VU) rektoriaus prof. Rimvydo Petrausko teigimu, pandemija neturėtų išgąsdinti stojančiųjų į medicinos studijas. Norinčiųjų studijuoti šią specialybę niekada netrūksta. Tikimasi atvirkštinio proceso – didesnio susidomėjimo ir motyvacijos stojant į medicinos studijas dėl susiklosčiusios, iššūkius keliančios pandemijos. Buvo tam tikras nuogąstavimas, kad galbūt šiemet užsienio studentai vengs studijų svetur. Bet, kaip rodo pirmieji duomenys, Medicinos fakultetas, panašu, ir vėl sulaukė daug tokių studentų.

   Žinoma, jog studijuojantys mediciną aktyviai savanoriauja. Pasižvalgius po Lietuvos ligonines, kurios jau dabar perpildytos ligoniais, o medikų vis labiau ir labiau trūksta, pamatytume, kad medicinos studentų savanorių čia yra nemažai. Tai patvirtina ir Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto dekanas prof. dr. Algirdas Utkus, teigiantis, kad šiuo metu didelė dalis šio fakulteto studentų jau savanoriauja. Dėl nuotolinių studijų sugrįžę į savo gimtuosius miestus medicinos studentai aktyviai įsitraukia į savanoriavimą ligoninėje. Labiausiai tokia veikla matoma Santaros klinikose, bet studentai talkina ir kitose Vilniaus miesto bei visos Lietuvos ligoninėse.

    Savo kompetencijas padėdami medikams didina įvairių sričių medikų studentai. Džiugu žinoti, jog į savanoriavimą yra įsitraukę ne tik vyresnių kursų studentai, bet ir pirmakursiai. Savanoriaujantys užima slaugytojo padėjėjo pareigas. Yra atsakingi už sergančiųjų maitinimą, higieną, kitus pagalbinius darbus. Nepaisant to, kad tai yra tik pagalbiniai, mediko profesijos neatspindintys darbai, savanoriavimo metu įgyta patirtis yra neįkainojama. Pradedant galimybe išbandyti save įvairiose situacijose, baigiant žinojimu, jog prisidedi prie sergančiųjų gyvybės išsaugojimo.

    Verta žinoti, jog savanorystė - neatlygintina veikla, grindžiama motyvacija dirbti savo noru. O apsvarsčius dabartinės situacijos keliamus iššūkius bei pavojų sveikatai, savanorystė tampa neįkainojama dovana ne tik ligoninėms ir pervargusiems medikams, bet ir pacientams.

    Taigi, matomai pandemija neišgąsdino ne tik stojančiųjų, bet ir studijuojančių mediciną studentų. Galima teigti, kad pandemijos mestas iššūkis ir patiriami sunkumai ne tik kad nepakeitė stojančiųjų į mediciną motyvacijos, bet dar ir paskatino studijuojančius savanoriauti.

Straipsnio autorius: tikonetiko.lt